883
Isvicre Sohbet Isvicre Turk Chat odaları

Isvicre Sohbet Isvicre Turk Chat odaları


İsviçre’nin farkı kantonlarında ikamet eden herkesin ortak buluşma noktası. Avrupa’da hatta dünyada saygın bir ülke İsviçre için chat vakti!

Değerli İsviçreliler bildiğiniz gibi İsviçre yüz ölçümü olarak fazla büyük bir ülke değil ama bizim insanlarımız birbirleri ile iletişim kurmakta oldukça zorlanıyor. Bunun sebebine gelince bu ülkenin konuştuğu ana diller Almanca Fransızca Romansca ve italyancadır. Doğal olarak burada Türkçe konuşmak yerine herkes bulunduğu kantonun kullandığı genel dili konuşuyor. Burada konuşulan dillerin başında büyük bölümü Almanca olsa da bazı kantonlarda Almanca gerçekten bilinmiyor. Evet bu gerçeği birçoğumuz biliyoruz. Aynı ülkede doğup büyüyen ama birbiri ile dil olarak anlaşamayan insanlar burada yaşıyor.

Bern’de yaşayan bir insan lausanne’a taşındığında kesinlikle Fransızca biliyor olmalı. Aksi taktirde Almanca’sı orada yeterli olmayabiliyor. Aynı şekilde Cenevre’de yaşayan biri zürich’ e geldiğinde burada yabancı bir turist gibi yabancılık çekiyor. Bitmedi! Öyle farklı ki, Almanca konuşulan iki farklı kantonu (şehir) ele alalım. Bern Şehrinde konuşulan Almanca ile Zürich şehrinde konuşulan Almanca bile birbirinden faklılık gösteriyor.

Böyle birşey olabilirmi? Evet olabiliyor neden olmasın. Bunu şahsen görmüş yaşamış biri olarak tecrübe etmiş biri olarak sizlere yazıyorum.

İsviçre Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi bunu açık ve net söyleyebilirim. Örneğin interlaken gerçekten cezbedici bir doğaya sahip. Lausanne öylesine. Bir manzara resmini andıran doğallığı, gölleri, ormanları… yaşanacak ve gezilecek bir ülke isviçre.

Gurbetçilere göre İsviçre’nin en eksik yönü ise  sosyal hayat, monoton bir yaşam tarzı diyebiliriz. İnsanların iletişim kurmakta zorlandığını söyleyebiliriz.. Bunu gidermek amacı ile değerli İsviçreli gurbetçilerimize isvicre sohbet chat odalarını açmış bulunuyoruz. Sanal da olsa sosyal bir sohbet aktivitesi olarak görebileceğiniz Harika bir ortam sizleri bekliyor. Sizde kendi kantonunuzda yaşayan veya diğer kantonlarda hayatını süren insanlarla sohbet edebilir tanışabilrsiniz. Bizimle kalmaya devam edin. Sevgi ve saygı ile hoş sohbetler dileriz.

YORUMLAR